top of page

Zöld út a jövő generációinak fenntartható kultúrájáért – a KultBazaar a RE-IMAGINE Rezidencia Programban


Selmeczi Bea és Bergendi Barnabás beszámolója a 2024 áprilisában indult

RE-IMAGINE Rezidencia Program első két állomásáról.


Mivel a KultBazaar egy újonnan létrejövő kulturális és művészeti platform, ezért nem tartjuk elfogadhatónak, hogy a már megszokott (iparági standard) mértékben gyarapítsuk tevékenységünkkel a kulturális élet környezeti terhelését.


A programban Szymon Jachimek Jeremi összekapja magát című darabjának bemutatásához kapcsolódó létrehozási és forgalmazási folyamattal foglalkozunk. Ez a kisléptékű produkció tökéletes esettanulmány szervezetünk számára a fenntartható produkciós módszerek területén. A darab ráadásul nagyon jó kiindulópont ahhoz, hogy művészi eszközökkel szólítsuk meg a fiatalokat, az Alpha generáció tagjait. Ez a történet hitelesen jeleníti meg a mai fiatalok nyelvezetét és legégetőbb problémáit – a barátság, az online tér negatív hatásai és a valós kommunikáció nehézségei mellett más komoly társadalmi kérdéseket is feszeget.


A KultBazaar számára a fenntarthatóság nem csupán egy szlogen, hanem konkrét lépések sorozata, amelyeket a program keretében fejlesztünk tovább.


Az újrahasznosított díszletektől kezdve a másodkézből származó jelmezekig, a slow travel-re épülő forgalmazási koncepciónkig mindenben arra törekszünk, hogy a lehető legkisebb ökológiai lábnyomot hagyjuk magunk után. Az a célunk, hogy a fiatalokat ne csak a színpadon, hanem működési modellünkkel is inspiráljuk a felelős gondolkodásra és cselekvésre.


A RE-IMAGINE Rezidencia Program során szerzett tudás és tapasztalatok révén olyan művészeti közeg megteremtésén dolgozunk, amely a jövő generációinak fenntartható kultúrát biztosít.


Gadus Dorka (Pro Progressione) workshopja


A veszprémi és szófiai állomások programjai maradandó élményeket hoztak számunkra mind szakmailag, mind személyesen. A rezidencia első állomásán, Szófiában Dr. Vladimir Djurdjevic fizikus alapozta meg a klímaválság és az emberiség kapcsolatának problémájáról szóló tudásunkat. Vladimir részletes infografikákkal és valós példákkal mutatta be, mekkora megoldandó feladattal is állunk szemben. A hét során tartott előadásai hozzájárultak olyan alapelvek megértéséhez, amelyek nemcsak a fizika és a környezetvédelem területén, hanem az emberi gondolkodás számos más dimenziójában is alkalmazhatók. Az általa megosztott tudás új perspektívát nyitott számunkra a természeti törvények megértésében. Különösen emlékezetes maradt továbbá Luka Tomac előadása, az Ecoshift in Culture and Performing Arts, amely az előadóművészeti produkciók fenntarthatóvá tételére fókuszált, és amely sok hasznos ötletet adott a saját jelenlegi és jövőbeli projektjeinkhez. A hazai, valamint a Szerbiából, Bulgáriából és Észak-Macedóniából érkező művészekkel lehetőségünk nyílt megvitatni, ők hogyan küzdenek saját közösségeikben a környezeti kihívásokkal, nézőpontjaik, tapasztaltuk pedig rengeteg új szempontot adott a projektünk létrehozásának folyamatához, amit a rezidencia során fejlesztünk. Ezen felül pedig közösen gondolkodtunk azon is, hogyan lehetne nemzetközi együttműködéseket kialakítani a jövőben.


A Veszprémben és Kapolcson szervezett második állomás teljesen más jellegű élményt nyújtott, de rendkívül gazdag tapasztalatokkal szolgált. Jó érzés volt egy ilyen szép és természetközeli közegben üdvözölni a rezidencia nemzetközi résztvevőit. Veszprémben az első nap, megérkezésünkkor azonnal érezhető volt a közösség zöld elkötelezettsége. A Deciding to Go Green címet viselő beszélgetés - melyet Petrányi Barna, a Pro Progressione vezetője tartott - különösen inspiráló volt, mivel lehetőséget adott arra, hogy mélyebben megértsük a kulturális szféra fenntarthatósági kihívásainak összességét, és megismerjük a már bevált módszereket a probléma kezelésére. Vassilka Shishkova előadása pedig rávilágított, hogyan lehet kifejezetten megmérni a fenntarthatósági törekvések valódi hatását – ez egy kulcsfontosságú eszköz a jövőbeni projektjeink tervezésénél.


A SzimBio Udvar Kapolcson


Kapolcson a Forest Bathing (Erdőfürdőzés) során teljesen elmélyültünk a természet nyugalmában. Az ilyen pillanatok emlékeztetnek arra, hogy miért is fontos a fenntarthatóság: nemcsak a velünk élő természet, hanem az emberi faj számára is. És ami a legfontosabb: a második rezidencia állomás során tartott előadások és fórumok segítségével sikerült megértenünk a kulturális élet résztvevőinek szerepét ebben a komplex, ugyanakkor nagyon is egyértelmű feladathalmazban, mely megoldásunkra vár.


A rezidencia első kettő állomásán nemcsak új szakmai tudással, hanem értékes emberi kapcsolatokkal is gazdagodtunk. Ezek az élmények megerősítettek abban, hogy


a fenntarthatóságra törekvő művészi munka nemcsak lehetséges, hanem elengedhetetlen a jövőnk és élhető jelenünk szempontjából.


Comments


bottom of page